Dzień I - 26 września 2018 r.
08:00-09:30
Rejestracja uczestników, kawa
09:30-10:00
Otwarcie PMPIADY
10:00-11:00
Wystąpienia prelegentów
11:00-11:30
Przerwa kawowa
11:30-12:30
Wystąpienia prelegentów
12:30-13:30
Lunch
13:30-14:30
Wystąpienia prelegentów
14:30-15:00
Przerwa kawowa
15:00-16:00
Wystąpienia prelegentów
19:00-23:00
Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród
Dzień II - 27 września 2018 r.
09:00-09:30
Kawa + networking
09:30-12:30
Blok warsztatowy - gry symulacyjne
12:30-13:30
Lunch
13:30-16:30
Blok warsztatowy - gry symulacyjne
16:30-17:00
Zamknięcie PMPIADYGry symulacyjne
MASSAWA
Kiedy komandor Edward Ellsberg obejmował dowództwo nad zniszczonym portem w Massawie w Erytrei, nie przypuszczał, że to przedsięwzięcie będzie takim wyzwaniem, a jednocześnie stanie się przełomem w jego karierze wojskowej i zapewni mu awans na admirała.
Najgorętsze miejsce na Ziemi (ponad 40°C), o przeraźliwej wilgotności, gdzie nawet tubylcy muszą robić przerwy w pracy w południe.
Wielonarodowy, wielojęzykowy i wielokulturowy zespół. Zniszczona infrastruktura portu. Zbliżający się niemiecki front i brak wsparcia amerykańskiej administracji. Wszystkie te elementy sprawiły, że Massawa przeszła do historii.
Massawa otrzymała dwie światowe nagrody: PMI Award 2007 oraz ISAGA 2014.Master piece
Gra symulacyjna o zarządzaniu projektami
Zastosowanie:
 • dostarczenie interaktywnego doświadczenia projektowego
 • kick-off projektu
 • przekazanie wiedzy o narzędziach i metodykach projektowych
„Bycie kierownikiem projektu to jak bycie artystą: dysponujesz barwnymi strumieniami rozmaitych procesów, które łączysz w dzieło sztuki” – Greg Cimmarusti

Uczestnicy wcielają się w zespół projektowy, którego zadaniem jest wybudowanie niezwykłej Galerii Sztuki...


Team Flow: symulacja pracy w zespole
Przepływ (ang. flow) czyli metoda pracy pozwalająca na szybkie i efektywne dostarczanie wartości, dzięki jasnemu celowi, precyzyjnym priorytetom, współpracy i zaangażowaniu zespołu oraz związany z nią sposób myślenia (ang. flow thinking) to warunki osiągnięcia zwinności biznesowej (ang. business agility).
Jak liderzy, menedżerowie i członkowie zespołów mogą – w efektywny, praktyczny i inspirujący sposób – doświadczyć tej metody i sposobu myślenia oraz odnieść to podejście do swojego własnego kontekstu: do swoich firm i swoich zespołów?
Warsztat odpowiada na to pytanie, wykorzystując Okaloa Flowlab (http://www.okaloa.com/flowlab ) - Kanbanową symulację pracy zespołów, pokazującą wpływ przyjętych zasad i organizacji pracy zespołu na rezultaty i na sposób pracy. Taka symulacja jest nowatorską i angażującą metodą poznania źródeł i zasad przepływu oraz współpracy w zespole.
Uczestnicy warsztatu, pracując w 5 osobowych zespołach doświadczą - podczas dwóch rund symulacji, wykorzystujących tablice kanbanowe - przejścia od tradycyjnych, pozbawionych przepływu metod i form pracy, do stanu mniej lub bardziej zaawansowanego przepływu i coraz większej współpracy w zespole. Sami też będą znajdywać takie rozwiązania organizacyjne, które będą ich przybliżać do przepływu i współpracy oraz weryfikować ich efektywność.
Podczas 1-szej rundy symulacji uczestnicy doświadczą konwencjonalnego sposobu pracy, charakteryzowanego przez dążenie do optymalizacji zasobów i dyrektywny styl zarządzania oraz wąską specjalizację pracowników. Zidentyfikują także główne przeszkody uzyskania przepływu.
W 2-giej rundzie symulacji uczestnicy zaproponują własne eksperymenty dotyczące metod i organizacji pracy zespołu umożliwiające przepływ. Będą wprowadzali nowe praktyki i zasady i weryfikowali ich wpływ na wyniki pracy, współpracę i zadowolenie z pracy. Druga runda symulacji dotyczyć będzie takich zagadnień, jak: system pull i jego wpływ na przepustowość (rezultaty pracy), poziom robót w toku (limity WIP) i ich wpływ na poziom współpracy, miary, jakie mogą być wykorzystane do oceny rezultatów prac oraz dokonywanych usprawnień pracy.
Na zakończenie warsztatu dokonamy wspólnie podsumowania doświadczeń z dwóch rund symulacji oraz odniesienia tych doświadczeń do realiów pracy uczestników warsztatu. Uczestnicy zidentyfikują także te działania, które mogą zrealizować w swoim środowisku dla wprowadzenia przepływu i zwiększenia współpracy w zespołach. Zastanowimy się także, co można zrobić, by zmienić całą organizację, tak by uzyskać zwinność biznesową.
Agenda warsztatu:
 1. Wprowadzenie do symulacji
 2. Runda 1: symulacja tradycyjnego środowiska pracy (10 dni symulacji)
 3. Runda 2: stopniowe wprowadzanie usprawnień umożliwiających przepływ i współpracę (10 dni symulacji)
 4. Podsumowanie:  wnioski praktyczne oraz dalsze kroki w obszarze zwinności biznesowej

Główne obszary PM:
 • Zwinność biznesowa: system pull i przepustowość
 • Efektywność przepływu vs. efektywność zasobów
 • Współpraca i komunikacja w zespole
 • Techniki zwinne i kanban-owe
Liczba uczestników warsztatu:
20 osób, pracujących w czterech 5-osobowych zespołach.
Czas trwania warsztatu:
Około 3 godziny.
Prowadzący warsztat:
Jerzy Stawicki
Jerzy jest konsultantem, trenerem i coachem zarządzania projektami i zarządzania portfelem projektów, z ponad 25 letnim doświadczeniem. Bywa też spikerem na konferencjach, autorem tekstów i felietonów, czytelnikiem oraz liderem.
Pasją Jerzego jest “reinventing and improving organizations and teams” - wspomaganie firm i zespołów, a także menedżerów i kierowników projektów w przekształcaniu ich organizacji i zespołów w kierunku samo-organizujących się zespołów i liderów 3.0.
jerzy.stawicki@jsproject.pl
www.jsproject.pl


KANBAN PIZZA
Jeżeli powiem Kanban - czy coś Ci to mówi? Nie? A może kiedyś słyszałeś o Kanban jako metodzie pracy w projekcie/ z procesem, ale nie wiesz dokładnie o co w nim chodzi? Być może od jakiegoś czasu już go używasz, ale szukasz narzędzia do “zarażenia” ludzi tym sposobem pracy? Jeżeli właśnie tak jest, to trafiłeś w dobre miejsce! Zabierzemy Cię do pizzerii, w której będziesz mógł poeksperymentować i dzięki papierowi i nożyczkom na żywo przekonać się czym jest Kanban. Gwarantujemy mnóstwo wspaniałych wrażeń, dreszczyk emocji okraszony rywalizacją i dużą dawkę wiedzy praktycznej, podanej w smakowitej formie, jaką niewątpliwie jest pizza.
Warsztat:
- w praktyczny sposób uczy czym jest Kanban i zapoznaje z praktyką Lean,
- pokazuje jak identyfikować i eliminować straty w działającym systemie,
- uczy jak znajdować wąskie gardła w systemie,
- uczy odnalezienia się i adaptacji do zmieniających się warunków,
- to okazja do pracy w samoorganizującym się zespole oraz wielu dyskusji i autorefleksji na temat tego “jak nam idzie”, “dlaczego nam tak idzie” i “co możemy zrobić aby szło nam lepiej”.